Budowa astrobudki

WYKOPY

Dół pod wylewkę ma wymiary 1x1 metr, głębokość wynosi 80cm. Po wyznaczeniu środka przystąpiłem do osadzenia formy piera. Jest to zwykła rura kanalizacyjna o średnicy 180cm. Rurę wbiłem na głębokość 20cm i zalałem dolną część betonem. Zalewając podstawę piera zaprawą, stopniowo uzupełniałem kamieniami .Tym sposobem zużyłem mniej betonu. Formę piera zalałem zaprawą najpierw do poziomu podstawy, w ten sposób pier był odpowiednio obciążony i w czasie schnięcia zaprawy, mimo zabezpieczenie nie zmienił swojej pozycji.

Card image cap
Card image cap
Card image cap

KONSTRUKCJA

Konstrukcja astrobudki wykonana jest z kantówek o bokach 10cm. W sumie wystarczyło 12 sztuk , plus dwie krokwie pod szyny jezdne dachu.

Card image cap
Card image cap

ŚCIANKI

Ścianki astrobudki zdecydowałem się zrobić z desek. Cena surowych desek jest niższa niż płyt OSB.Deski zostały zabezpieczone farbą przeciwgrzybiczną, i pomalowane farbą z dodatkiem wosku.

Card image cap
Card image cap
Card image cap

DACH

Dach został wykonany z tych samych kantówek co konstrukcja budki. Natomiast górną część pokryłem papą i gontem. I tutaj wydaje mi się że przesadziłem, zadecydowanie wystarczyłby tylko gont.
Dach jeździ po szynach zrobionych ze stalowych kątowników . W pierwszej wersji zastosowałem koła przemysłowe, niestety one się nie sprawdziły ponieważ dach jeździł po dość nieprzewidywalnym torze. Na rynku są dostępne specjalnie wyprofilowane pod kątowniki koła. Przy takim rozwiązaniu dach jeździ bardzo lekko i prosto. Długo zastanawiałem się jaki wybrać napęd dachu, tym bardziej że na rynku jest duży wybór rozwiązań.
Jako napęd dachu zastosowałem silnik do bram przesuwnych LEW370. Silnik bordzo dobrze się sprawdził. Jest cichy i przede wszystkim mocny. Silnikiem można sterować również za pomocą pilota. Sterowanie dachu przepuściłem przez przekażniki sterowane z RaspberryPi3. Takim sposobem dach mogę odtworzyć i zamknąć zdalnie.

Card image cap
Card image cap
Card image cap
Card image cap
Card image cap
Card image cap
Card image cap
Card image cap

Sterowanie sprzętem i obsługa budki

Obsługa astrobudki odbywa się za pomocą napisanego przeze mnie skryptu. Srypt wysyła polecenia do Rpi3 który steruje poszczególnymi przekaźnikami.

Do Rpi3 obsługującego astrobudkę podłączony jest zestaw czujników. Temperatury, ciśnienia i czujnik IR mierzący temperaturę nieba. Dzięki niemu można oszacować stan zachmurzenia nieba i tym samym gdy przyjdą chmury sesja się zakończy wraz z zamknięciem dachu.Dane z czujników można zobaczyć za pomocą Grafany

Card image cap
Card image cap

Copyright © Dariusz Nowakowski 2018